sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
1 2
Göster
4 6
1 2

Akım Trafosu Nedir?

Akım trafoları devreden geçen akımı ölçmek için kullanılan ölçü transformatörleridir. Ölçme ve koruma devrelerinde, maliyeti veya güvenlikten dolayı doğrudan bağlantının mümkün olmadığı durumlarda kullanılır.

Akım trafosu, primer uçlarına uygulanan akımı belli değerlere indirgeyerek sekonder uçlarından daha düşük olarak alınmasını sağlar. Devreye seri olarak bağlanan akım trafosu, primer devreden geçen akımın meydana getirdiği manyetik alanı küçülterek sekonder denilen ikinci devreye aktarır. Sekonder devrede meydana gelen döngüsel akım sayesinde sekonder sargıya paralel bağlanan ölçü aletiyle primer devrede geçen akım miktarı ölçülebilir.

Akım Trafosu Ne İşe Yarar?

Devreden geçen akımın ölçülebilmesi için belirli bir değere indirgenmesi gerekir. Çünkü yüksek akımların ölçü aletleri tarafından direkt ölçülmesi, yüksek maliyetli olmasının yanı sıra kimi zaman oldukça tehlikeli ve zordur. Bu nedenle maliyetli ve zor olan bu ölçüm akım trafoları sayesinde yapılır. Akım trafoları ölçü aletleri ile yüksek akımların geçtiği devre ekipmanları birbirinden izole eder.

Akım trafosu kullanılmazsa yüksek akım değerlerini ölçmek için büyük boyutlu ölçü aletlerinin kullanılması, daha büyük boyutlu koruma rölelerinin imal edilmesi gerekir. Bu hem yüksek maliyetli hem de son derece tehlikeli bir seçimdir. Akım trafosu kullanılması daha küçük boyutlu ölçü aletlerinin ve koruma rölelerinin kullanılmasına imkan verir. Bu çok daha ekonomik bir çözüm sunarken güvenli çalışmaya da imkan sağlar. Çünkü sekonder uca bağlanan ölçü aletleri ve koruma rölelerini primer gerilimden izole edilmiş olur.

Akım Trafosunun Çalışma Prensibi

Akım trafoları temel olarak manyetik demir bir nüve, bu nüve üzerine sarılmış primer bir sargı ve bu primer sargıya ters yönde sarılmış sekonder sargı olmak üzere üç bölümden oluşmur. Primer sargı üzerinden geçen akım, manyetik demir nüve üzerinde bir manyetik akı oluşturur. Nüvede oluşan bu manyetik akı, sekonder sargı üzerinde bir gerilim indüklenmesine sebep olur. Sekonder sargıya paralel bağlanan ölçü aleti, sekonder devreden geçen akım sarım yönünün ters olması sebebiyle manyetik demir nüvede ters yönde bir manyetik akı oluşturur. Oluşan bu manyetik akı, primer sargı üzerinden geçen akımın oluşturduğu manyetik akıyı dengeler. Bu sebeple akım trafolarının sekonder uçları mutlaka bir ölçü cihazı ya da bir yük ile kısa devre edilmelidir. Aksi durumda ters yönde bir manyetik akı oluşmayacaktır ve akı dengelenmediği için manyetik demir nüve ısınarak arıza verebilir. Ayrıca bu durum sekonder uçlardaki gerilimi artıracağı için, kullanıcılar için tehlike oluşturur.

Akım Trafosu Bağlantısı

Akım trafoları devreye seri bağlanır. Sekonder uçları mutlaka bir ölçü cihazı ya da bir yük ile kısa devre edilmelidir.

Akım Trafosu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Trafo tipi (ölçme / koruma)
  • Primer akımı ve dönüştürme oranı
  • Hata sınıfları
  • Geçirileceği baranın ölçüsü
  • VA cinsinden nominal gücü
  • Çalışma sıcaklıkları
  • Maksimum çalışma ve test gerilimleri

Akım Trafosu Fiyatları

Ekonomik, ucuz ve uygun fiyatlı akım trafolarımıza aşağıdaki listemizden ulaşabilirsiniz. Güvenilir ve alternatif ödeme seçeneklerimiz ile kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

World Kredi Kartı Ödeme Axess Kredi Kartı Ödeme Bonus Kredi Kartı Ödeme Maximum Kredi Kartı Ödeme Card Finans Kredi Kartı Ödeme Visa Kredi Kartı Ödeme Master Card Kredi Kartı Ödeme Troy Ödeme
Verified by Visa Master SecureCODE Rapid SSL Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.