sadsad x
asdasd

Kaçak Akım Koruma Röleleri (Şalterleri)

Kaçak akım rölesi toprak arızalarından veya cihazlardaki kaçak arızalarından kaynaklanan elektrik çarpmaları, yangın risklerinin ortadan kaldıran yüksek derece de koruma sağlayan elektrik malzemeleridir. Ancak tesisat sorunlarına garanti bir çözüm değildir. Elektrik tesisatındaki izolasyonlarla ilgili herhangi bir arıza da devre kesiciler (sigortalar) tek başına koruma sağlayamaz. Bu yüzden kaçak akım röleleri (RCD) ler kullanılmalıdır.

Sıralama seçin
1 2
Göster
4 6
1 2

Kaçak Akım Rölesi Ne İşe Yarar? Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak akım rölesinin kullanım amacı elektrik kaçağını algıladığı zaman devredeki enerjiyi canlılara ve cihazlara zarar vermeden kesmektir. Devrede bazı durumlarda herhangi bir kaçak akım rölesi olmadığı zaman, bir toprak kaçağı ortaya çıkmış ise kaçak oluşan alanlara bir insanın dokunması halinde bütün kaçak insanın üzerinden akmaktadır. Bunun önüne geçmek için kaçak akım rölesi kullanılması gerekmektedir.

 

Kaçak Akım Rölesi Neden Atar?

Elektrik tesisatında oluşan aşırı gerilimler kaçak akım koruma şalterlerinin özelliği gereği bu gerilimi kaçak akım olarak algılayarak kaçak akım şalterinin atmasını sağlar.

 

Kaçak Akım Rölesi İşe Yarar mı?

Kaçak akım rölesinin devredeki görevi nedeni ile elektrik tesisatında hayati bir önem taşımaktadır. Akımda herhangi bir kaçak durumu olduğu zaman bu durumu algılayan kaçak akım rölesi devreyi açar ve herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmasını önler.

 

Kaçak Akım Rölesi Yoksa Ne Olur?

Kaçak akım rölesi olmaması durumunda kaçak akım meydana getirecek ve can güvenliği için büyük tehdit oluşturacaktır. Kaçak akım rölesi bulunmadığı durumlar da ortaya çıkan elektrik akımı 30 mA üzerinde olduğunda insan can güvenliği açısından dönüşü olmayan sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden kaçak akım kullanılması can güvenliği için önemli bir unsurdur.

 

Ev İçin Kaçak Akım Rölesi Kaç mA Olmalı? Ev veya işyerleri için hangi kaçak akım rölesi?

Kaçak akım rölesinin özelliği bakımından mA(miliamper) cinsinden gerilim hassasiyetleri bulunmaktadır. Mevzuat gereği iş sağlığı ve güvenliği açısından insan hayatını korumada (tali panolarda) ve ev tipi otomat kutularında 30ma hassasiyetinde bir kaçak akım rölesi, yangına karşı korumalar da 300mA hassasiyetinde kaçak alkım koruma rölesi elektrik malzemesinin kullanılması gerekmektedir. Örneğin ev tipi kaçak akım rölesi 30mA hassasiyetindeki bir röle yeterlidir. Apartman girişindeki panoda 300mA kaçak akım rölesi kullanılabilir.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Devrede kaçak olması halinde fazdan giren akımın hepsi nötr üzerinden değil, bir kısmı da kaçak üzerinden olacaktır. Kaçak akım sonucu faz-nötr dengesi bozulacaktır. Kaçak akım koruma rölesi, bu elektrik malzemesi dengesizliği algılayarak devreyi açar ve kaçak sonucu oluşacak istenmeyen sonuçları engeller.

                                                                                 em-lp-newton-grafik-direktes-beruehren-v11.jpg (18 KB)

Kaçak Akım Rölesi Fiyatları?

Siz değerli müşterilerimize en uygun kaçak akım rölesi fiyatları hızlı kargo ve müşteri memnuniyeti sunmaktayız.World Kredi Kartı Ödeme Axess Kredi Kartı Ödeme Bonus Kredi Kartı Ödeme Maximum Kredi Kartı Ödeme Card Finans Kredi Kartı Ödeme Visa Kredi Kartı Ödeme Master Card Kredi Kartı Ödeme Troy Ödeme
Verified by Visa Master SecureCODE Rapid SSL Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.